top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraODS MS Benešov

Společné prohlášení Volby pro město, ODS Benešov a Spolu PRO Benešov

Aktualizováno: 6. 2. 2018

Benešov nepotřeboval zachraňovat! A pokud nové vedení města tvrdí opak, jen skrývá, že šlo především o jejich osobní a stranické ambice.

Na prvním lednovém zasedání benešovského zastupitelstva bylo odvoláno vedení města Benešova složené ze zástupců naší koalice Volby pro město, ODS Benešov, Spolu PRO Benešov a TOP 09. Následně bylo zvoleno nové vedení včetně starosty, místostarostů a Rady města, které vzešlo z dosavadní opozice ČSSD a ANO 2011, s podporou Komunistické strany Čech a Moravy a přeběhlíků z TOP 09. Jediné zdůvodnění proč k odvolání původního vedení města došlo, které z úst dřívější opozice zaznělo, bylo, že vedení města špatně komunikovalo.

Důvody našeho odvolání jsou čistě zástupné a nepravdivé. Nezazněl žádný konkrétní, srozumitelný a věcný argument, který by dokládal, že jsme naši práci pro město neodváděli dobře. Netvrdíme, že jsme byli v komunikaci zcela ideální, ale s opozicí jsme komunikovali dostatečně. Na její žádost jsme všem zastupitelům představili územní plán, z vlastní iniciativy jsme v dostatečném časovém předstihu představili návrh rozpočtu na rok 2016 a o jakémkoli konkrétním podnětu, dotazu nebo námitce ze strany tehdejší opozice jsme vždy byli ochotni jednat. Žádné takové podněty však nepřišly, kromě častých slovních cvičení, přednášených na jednáních zastupitelstva, která se týkala vesměs nepodstatných věcí, a jediným jejich cílem bylo zviditelnit se. Od prvních zasedání současného zastupitelstva bylo jasné, že tehdejší opozice ve složení ANO 2011, ČSSD a KSČM velmi stojí o to, aby naše vládnutí bylo jen dočasné a obrazně řečeno „půjde nám po krku“ stůj, co stůj. Nekonečné obstrukce, kterých jsme pak byli svědky na zasedáních zastupitelstva, to jen potvrzovaly.


TOP 09 místo diskuse „převlékla dresy“

Všichni členové naší koalice jsme si byli vědomi, že naše pozice není jednoduchá, zvláště při těsné nadpoloviční většině v zastupitelstvu. Věřili jsme však, že to společnými silami zvládneme. Bohužel jen do té chvíle, kdy se náš tehdejší koaliční partner TOP 09 rozhodl zradit koaliční spolupráci a při hlasování o odvolání vedení města se postavil na stranu opozice. Slovo zradit, zde používáme záměrně, protože jak jinak nazvat situaci, kdy nás TOP 09 v polovině prosince vyzvala k zahájení jednání o úpravě koaliční spolupráce, což jsme bez výhrad přijali a společně se domluvili na pokračování diskuse na toto téma začátkem ledna. Toho jsme se však už nedočkali, protože zástupci TOPky se v mezičase domluvili na spolupráci s protistranou, koaličním dohodám navzdory. Pokud dnes TOPka tvrdí, že se rozhodli z koalice vystoupit pro dlouhodobé nepřekonatelné neshody, je to nestoudná lež, protože během rok a čtvrt trvající koaliční spolupráce se nikdy takto otevřeně nevyjádřili, a pokud na sklonku minulého roku přišli s podněty na úpravu koaliční spolupráce, měli u nás dveře otevřené, abychom je řešili.

A zároveň, pokud současný starosta Petr Hostek říká, že oni nic neiniciovali, pouze museli přistoupit na rychlé řešení stávající krizové situace, a převzít hroutící se vedení města, pak by se měl sám zamyslet nad svými slovy, protože jako pohádka je to dobré, ale k realitě to má hodně daleko. Jsme toho názoru, že bravurně využili situace ve svůj prospěch a povedlo se jim obsadit pozice, o které od samého začátku usilovali.


Ne až tak tichá podpora komunistů a přeběhlíků z TOP 09

V častých vystoupeních zastupitelů bývalé opozice zaznívalo všechno možné, ale zcela tam chybělo to zásadní – starost o občana Benešova. Více než zájmy města byly při tomto převratném dění upřednostněny zájmy a ambice jednotlivců a politických aparátů. Je dobré si také připomenout, že je to poprvé za 26 let, kdy v Benešově dochází v průběhu volebního období ke změně ve vedení města. A také poprvé od sametové revoluce budeme v Benešově svědky situace, kdy hlasy komunistů a přeběhlíků budou mít významný, až zásadní vliv na chod města. Rozhodně bychom to nenazvali „jen“ tichou podporou. Je patrné, že současné vedení města, které stojí na těchto lidech, bude stát na hliněných nohách a jeho pozice bude nejistá. Nepředpovídáme, že by se „nedožilo“ dalších voleb, ale nepřekvapí nás, když se budeme setkávat s nejrůznějšími ústupky ve stylu „něco za něco“.


Budeme konstruktivní opozicí

Volba pro město, ODS Benešov a Spolu PRO Benešov ctí základní principy komunální politiky. Za nepravdivé považujeme vyjádření sociální demokracie v novinách Jiskra, že bychom po oslabení koalice o zastupitele TOP 09 nebyli schopni řídit město. Nejsme ovšem příznivci politikaření a intrikaření. Jde nám o město a o lidi, kteří v Benešově žijí. Věříme, že většina těch, kteří nás znají a sledují, to může potvrdit. Proto od nás nečekejte, že bychom nyní bojkotovali vše, s čím bude nové vedení města přicházet. Věci, které jsou pro město dobré, podpoříme, o sporných budeme chtít jednat. Jsme velmi zvědavi, jak noví lidé ve vedení města zvládnou svou novou roli jak z hlediska manažerského, tak z hlediska své odbornosti, ale i s ohledem na své kapacitní možnosti. Při pohledu na jejich koaliční priority je patrné, že se budeme setkávat zřejmě i s kroky, které budou navenek líbivé, ale z dlouhodobého hlediska pro město spíše kontraproduktivní.


Naše koalice předala novému vedení město Benešov v dobré kondici, s fungujícím úřadem, ekonomicky zdravé a s řadou rozpracovaných kvalitních projektů. Budeme velmi pozorně sledovat, jak si nové vedení města povede při řízení města a v jaké formě jej dovede do konce svého funkčního období.


Za ODS Benešov Ing. Roman Tichovský

Za Volbu pro město Ing. Jaroslav Hlavnička

Za Spolu PRO Benešov Ing. Luboš Balata

32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


AKTUALITY

bottom of page